Airbnb’ye nasıl kayıt olunur?

Airbnb kullanım açısından fazlasıyla kolay bir arayüze sahip. Üye olmak için kullanıcılarına farklı alternatifler sunan sitede birkaç adımda hesap açmak ve hesabınızı doğrulamak mümkün. Hem kendinize ait mülkü kiralama amaçlı listelerken hem de kiralama yapmak istediğiniz aynı yolu izleyerek siteye kayıt olabilirsiniz.

Ana sayfaya girdiğinizde, sitede bulunan “kayıt ol” butonuna basarak başlamanız gerekiyor. Butona tıkladıktan sonra üç seçenekle kayıt olma fırsatınız var. Google hesabınızı kullanarak, profilinizi direkt olarak Airbnb üzerine aktarabilirsiniz. Böylece mail doğrulama adımını tekrar etmenize gerek kalmıyor.

İkinci bir seçenek olarak, Facebook kullanan kullanıcılar kolayca Facebook profillerindeki bilgilerle kayıtlarını tamamlayabiliyor. Tıpkı Google ile kaydolma butonunda olduğu gibi, tek tuşla burada da Airbnb kaydınızı tamamlayabiliyorsunuz.

Eğer herhangi iki hesabı da kullanmıyor veya e postanızla kayıt olmak istiyorsanız, alt kısımda karşınıza çıkacak butona tıklamanız gerekli.

Klasik olarak her internet sitesinde olduğu gibi, yaş, isim, parola alanlarını doldurmanız gerekiyor. Doğum tarihiniz diğer Airbnb kullanıcılarıyla paylaşılmıyor. Sadece 18 yaşından büyük olduğunuz doğrulamak amacıyla isteniyor.

Bu kısmı tamamladıktan sonra daha güvenli ve rahat rezervasyon yapabilmeniz için birkaç bilgiye daha ihtiyaç duyuluyor. Bu adımlar tercihinize bağlı olsa da, hem ev sahiplerinin hem de Airbnb üzerinden kiralama yapacak kişilerin adımları tam olarak doldurmaları tavsiye ediliyor.

İlk olarak sizden fotoğraf yüklemenizi istiyor. Bu fotoğraf bir avatar gibi düşünülmeden, kendinize ait bir fotoğraf olması tavsiye ediliyor. Böylece kiralama yaparken veya evinize misafir kabul ederken nasıl biriyle karşılaşılacağı görülebiliyor.

Bu adımdan sonra doğrulama aşamaları başlıyor. İlk olarak cep telefonunuzu doğrulamanız isteniyor. Ardından e posta adresinizi onaylamanız gerekiyor. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra herhangi bir ekstra işlem yapmanıza gerek kalmıyor, Airbnb sitesine kaydınız tamamlanıyor.

Her ne kadar başka bir adım bulunmuyor olsa da daha güvenli kiralama yapabilmeniz için profilinizde ekstra bilgilere yer vermenizde fayda var. Kaydınızı tamamladıktan sonra profil kısmına girerek “güven ve doğrulama” sekmesi üzerinden detaylara ulaşmanız mümkün. Kiralama yaparken, ne kadar çok doğrulama adımını tamamlamış olursanız o kadar rahat edebilirsiniz. Hem karşı tarafa güvenilir bir imaj çizmek, hem de evinde misafir olacağınız insanların güvenini kazanmak için bu adım her daim tavsiye ediliyor.

Airbnb arayüz itibariyle oldukça kullanışlı ve kayıt olmak bu kadar basit. Özellikle Facebook veya Google hesabınızı kullanarak kayıt olmanız halinde, pek çok doğrulama adımını otomatik olarak gerçekleştirerek hesabınızı açabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın