Airbnb ve Booking.com farkları

İnternet üzerinden konaklama satın almak isteyen insanların en çok kullandığı iki site olarak bilinen Booking.com ve Airbnb, aslında bazı konularda benziyor olsa da birbirinden çok farklı işleyişlere sahip. Airbnb, herkes tarafından listeleme yapılabilmesine, dileyen herkesin odasını bile kiraya verebilmesini sağlarken, Booking.com bir seyahat acentesi olarak bu işi profesyonel olarak yapan kişilerin listelemesine izin vermekte.

Herhangi bir profesyonel işletmeniz olmadan, direkt olarak Airbnb üzerinden listeleme yapabilme imkanınız bulunuyor. Kendinize ait evinizi, kişisel mülkünüzü listeleyerek para kazanmaya başlamanız mümkün. Rezervasyonlarda direkt olarak aracı Airbnb olması nedeniyle henüz bir yasal düzenleme olmadığı için ekstra bir evrak veya başka bir bilgiye ihtiyacınız bulunmuyor.

Booking.com üzerine listeleme yapabilmek için aktif olarak hizmet veren, bir vergi levhası bulunan işletme olmanız gerekiyor. Evinizin bir odasını Booking.com üzerinden kiraya vermeniz mümkün olmamakta.

Airbnb’de profesyonel olarak otelcilik yapan işletmeler de yer alabiliyor olsa da bunun belli kuralları var. Örneğin, butik oteller haricinde çok odalı ve büyük işletmelerin Airbnb’de listelenmesine izin verilmiyor. Airbnb, daha ziyade butik ve özel konaklama imkanlarına yer vermekte. Booking.com’da ticari işletmelerin tamamı boyutlarına bakılmaksızın listeleniyor.

Booking.com, yapılan listelemeler için birden fazla ödeme yöntemi kullanılmasına izin veriyor. Örneğin, rezervasyon yaptıran kişilerin girişte ödeme yapabilmesi veya parçalı ödeme gibi bir takım alternatiflere izin veren Booking.com çoğu zaman ödemeyi site üzerinden alarak herhangi bir aracılık yapmamakta.

Airbnb’de, Booking.com’dan farklı olarak ödeme her zaman site üzerinden gerçekleşiyor. Sadece kredi veya banka kartı ile ödeme yapılabiliyor olması da iki siteyi ayıran farklar arasında. Booking.com ile yapacağınız bir rezervasyonda direkt olarak elden, nakit ödeme yapabilirken Airbnb’de böyle bir seçenek bulunmuyor.

Airbnb, ticari işletmeler yerine bu işi amatör olarak gerçekleştiren veya evini, dairesini kiraya vermek isteyen insanların tercih ettiği bir platform. Butik ve özel tarzda konaklama sunan tesislerin listelenmesine izin vermesiyle de aslında kullanıcılarına “farklı bir konaklama deneyimi” sunmaya çalıştığı görülebiliyor.

Booking.com, klasik bir otel rezervasyonu sitesi olarak faaliyet gösterirken, Airbnb bunun dışında kalarak, farklı bir tatil geçirmek isteyenleri, ilginç deneyimlere dahil olmayı arzulayanları hedeflemekte. Bu nedenle aslında yaptıkları iş aynı gibi görülse de iki sitenin politikaları, kitleleri oldukça farklı.

Her iki site de dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor ve neredeyse her ülkede hizmet veriyor. Ancak, oda kiralama gibi seçeneklerin bulunuyor olması nedeniyle Airbnb’nin çok daha ekonomik ve farklı seçenekler sunduğu söylenebilir.

Airbnb kredisi
Airbnb kredisi

Bir cevap yazın