Airbnb komisyon ve hizmet bedeli

Airbnb üzerinden daire kiralarken, kiraladığınız dairenin komisyon oranları ve hizmet bedelleri değişkenlik göstermektedir. Farklı politikalara sahip olan Airbnb, mümkün olduğu kadar az komisyon ve hizmet bedeli almak için farklı bir hesaplama algoritması kullanmakta.

Rezervasyonlarınız esnasında iki farklı komisyon tipiyle karşılaşmanız mümkün. Bu komisyonlardan hangisinin uygulanacağı, listelemeyi yapan ev sahibi tarafından listeleme gerçekleştirilmeden önce belirlenmekte. Ev sahibi, dilerse tüm komisyonu üstlenerek, mümkün olduğu kadar az hizmet bedelini kiralayana yansıtabildiği gibi, dilerse Airbnb tarafından alınan ücreti iki taraflı olarak bölüştürebilmekte.

Airbnb promosyon
Airbnb promosyon

Airbnb, hizmet bedeli olarak yapacağınız rezervasyonunun toplam miktarının %20’sine kadar komisyon alabiliyor. Ancak bu rakam çoğu zaman bu oranlara kadar yükselmiyor. Oranlar hesaplanırken, misafirin ne kadar süre konaklayacağı, listelenen ilanın özellikleri, ev içerisindeki imkanlar, konaklayacak olan kişi sayısı ve buna benzer pek çok farklı etmeni içeren bir algoritma kullanılıyor. Algoritmanın tamamen her ilan ve kiralama için özel olarak hizmet bedeli çıkarıyor olması, net olarak alınan komisyon oranının tespit edilmesini zorlaştırıyor.

Örnek vermek gerekirse, gecelik 178 TL konaklama ücreti olan bir dairede, iki gece ve iki kişi konaklama yapmak istediğinizde hizmet bedeli olarak 54 TL Airbnb’ye ödenmektedir. Bu hizmet bedeline ek olarak, temizlik ücreti ve benzeri ödemeler yapmanız gerekebilir. Bu ücret vergiler ve diğer masraflar dışarıda tutularak hesaplandığı için kiralama yapacak kişiye ekstra bir yük bindirmemekte.

Yine aynı daire söz konusu olduğu zaman, misafir sayısının tek kişi olması halinde hizmet bedeli 37 TL’ye düşmekte. Tamamen kiralayan kişiye, evin özelliklerine ve daha pek çok farklı duruma bağlı olarak rastgele oluşturulan Airbnb hizmet bedelini yalnızca rezervasyon öncesinde net olarak öğrenmek mümkün.

Bunun dışında, eğer ev sahibi olarak bir listeleme yaparsanız ve bu listeleme dışında bir de deneyimler kısmına ilan verirseniz alınacak olan hizmet bedeli %20 olarak sabit tutulmakta. Yine aynı şekilde, herhangi bir ev listelemesi yapmaksızın sadece deneyim sunmanız halinde hizmet bedeli %20 olarak belirleniyor.

Airbnb’de, hizmet bedeli ve temizlik ücreti dışında herhangi bir ek ücret talep edilmiyor. Temizlik ücreti, ev sahibinin kendi inisiyatifi doğrultusunda belirlendiği gibi kimi zaman talep edilmeyebiliyor. Airbnb hizmet bedeli bu ücretten farklı olarak her rezervasyonda kesin olarak alınıyor.

Airbnb politikaları gereğince, rezervasyonunuzu tamamladıktan sonra hiçbir şekilde başka bir ücret ödemeniz gerekmemekte. Ev sahibinin herhangi bir ek ödeme çıkartma hakkı bulunmadığı gibi, böyle bir durumda Airbnb ile iletişime geçerek ücret iadesi alma, farklı yaptırımlarda bulunma hakkınız mevcut.

Bir cevap yazın